29-03-2019

FOREST THERAPY

Terapia Leśna lub “kąpiel leśna” staje się jednym z najbardziej popularnych naturalnych sposobów odnowy biologicznej w Europie po tym, jak naukowcy udowodnili radykalny, pozytywny wpływ przebywania na łonie natury na nasze zdrowie - na przykład na system nerwowy.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem oraz koncentracją na poprawie zdrowia fizycznego i psychicznym, ludzie zaczynają aktywnie poszukiwać sposobów na holistyczną regenerację i kumulację sił. Przebywanie w lesie zyskuje ostatnimi czasy ogromną popularność dzięki oficjalnemu statusowi terapii opartej naukowymi badaniami. Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć w celu zażycia Terapii Leśnej jest znalezienie odpowiedniego ośrodka wellness, który otoczony będzie lasami i nieskazitelną naturą. Japonia, Kanada i USA są liderami w dziedzinie Terapii Leśnej właśnie ze względu na bujne obszary leśne i zapierającą dech w piersiach przyrodę. W Europie ten rodzaj terapii staje się coraz popularniejszy, jako że kontynent szczyci się starożytnymi lasami i praktykowaniem tradycji wellness.

 W dzisiejszych, coraz szybciej działających i rozbudowujących się obszarach miejskich odłączonych od przyrody żyje ponad połowa ludzkości świata (54%). Wyniki 140 badań przeprowadzonych na ponad 290 milionów osób wykazały, że przebywanie w obszarze zielonym - czyli obszarze określonym jako otwarta, niezabudowana przestrzeń z występującą naturalną roślinnością - prowadzi do znacznych korzyści zdrowotnych.

W Japonii praktyka znana jako Shinrin-yoku - kąpiel w lesie, czyli spędzanie czasu w przyrodzie - jest niezwykle popularna. Przez osiem kolejnych lat japończycy wydali 4 miliony dolarów na zbadanie fizjologicznych i psychologicznych skutków “kąpieli w lesie” oraz zbudowanie 48 szlaków terapeutycznych. Badanie wykazało, że środowisko leśne redukuje kortyzol (hormon stresu), a także obniża wskaźnik tętna i ciśnienie krwi. Odkrycia pokazały również, że praktyka zwiększa aktywność nerwów przywspółczulnych i hamuje aktywność nerwów współczulnych.

 

Naukowcy uważają, że terapia na łonie natury będzie odgrywać coraz większą rolę w medycynie prewencyjnej. Podczas gdy Japonia już dominuje w zakresie terapii leśnej, coraz więcej osób szukających tego typu regeneracji może udać się także do Europy.

 

Popularną destynacją miłośników Forest Therapy w Europie jest ośrodek Gardoussel („strażnik ptaków”), który znajduje się w jednym z najbardziej dziewiczych miejsc na południu Francji. Położone wśród malowniczych gór Sewenny, Gardoussel otoczone jest 45 hektarami prywatnych łąk i lasów sosnowych, a także śródziemnomorskich dębowych, wiecznie zielonych lasów. Oprócz refleksyjnych i holistycznie zdrowych spacerów po lesie, prowadzone są tu także kursy rozwijające zdolności współpracy i porozumienia oraz przewodzenia grupą i organizacji, zarówno w kontekście terapii leśnej, jak i poza nią, a także kultywowania świadomości, w jaki sposób partykularne historie gości ośrodka rzucają światło na wspólnotę. Otaczająca prostota i naturalne piękno stwarza doskonałą okazję do dostrojenia się do natury i odkrywania malowniczych widoków w jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie.

Gardoussel

 

.

FOREST THERAPY

zobacz inne

  • Wszystko tu jest magiczne

  • ESENCJA ARKTYKI

  • HAVANALICIOUS