Fot. Ryszard Horowitz/ Roman Polański

Z pamiętnika fotografa

Ney Gallery&Prints prezentuje dotąd niewystawiane fotografie autorstwa Ryszarda Horowitza, których bohaterami są m.in. Roman Polański, Daniel Olbrychski, Jerzy Kosiński, Jan Lebenstein, Adam Hoffman, Piotr Skrzynecki, Urszula Dudziak, Zuzanna Łapicka, Kropka Gosławska, Andrzej i Magda Dudzińscy.

Fotografie zostały wykonane w Polsce i w Nowym Jorku przy okazji prywatnych spotkań artysty z bohaterami zdjęć. Te wyjątkowe prace stanowią rodzaj pamiętnika fotograficznego.

Ryszard Horowitz o fotografii Romana Polańskiego: „Uchwyciłem moment, jak Romek w 1965 roku w hotelu nowojorskim ofiaruje swoją miłość Frankensteinowi. Najwyraźniej już wtedy planował nakręcić film „Nieustraszeni pogromcy wampirów”, który powstał dwa lata później”.

Ryszard_Horowitz_plakat_Portrety nieznane
Fot.Ryszard Horowitz/ Daniel Olchbryski i Jerzy Kosiński

„Dwóch moich przyjaciół Jerzy Kosiński i Daniel Olbrychski odwiedzili mnie w studiu w 1984 roku. Obserwowałem ich kątem oka, jak sobie żartują. Nie jestem pewny, który z nich wykazywał większy kunszt aktorski, nie mogłem oderwać spojrzenia od ich ekspresyjnych twarzy, kontrastu pomiędzy urodą semity i słowianina. Wynikiem tego spotkania była zaimprowizowana sesja zdjęciowa, z której pozostało wiele ujęć pojedynczych i podwójnych portretów”.

Do każdego zdjęcia Horowitz dołącza historię, która jest rodzajem prywatnego pamiętnika 

"Pamiętniki nieznane" Ryszard Horowitz

Wystawa od 16 kwietnia do 5 czerwca w Ney Gallery&Prints, ul. Spokojna 5, Warszawa

Z pamiętnika fotografa

Fot. Ryszard Horowitz/ Jan Lebenstein

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR