© Sandro Miller- Annie Leibovitz-John Lennon and Yoko Ono (1980),2014

Kim jesteś Johnie Malkovichu?

Być jak John Malkovich? Ale być w której z jego postaci?

Jeden z najbardziej popularnych projektów fotograficznych trafił do Warszawy. Takiej okazji nie można przegapić. Inspiracją Sandro Millera są najwybitniejsze fotografie portretowe XX wieku. Zostały one pieczołowicie „odtworzone”, a raczej zagrane na nowo. W głównej roli wystąpił John Malkovich, natomiast reszta: światło, kadr, stylizacja i emocje wierne są pierwowzorom.

Projekt Millera jest wielowarstwowy. Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Z drugiej strony - to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Malkovich bezbłędnie wcielił się w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lennona, a nawet w słynne bliźniaczki Arbus czy samą Marilyn Monroe.

© Sandro Miller - Philippe Halsman-Salvador Dali (1954 (2014)
© Sandro Miller- Arthur Sasse- Albert Einstein Sticking Out His Tongue (1951), 2014

Na wystawę składa się 35 prac, w tym dwa kwadryptyki. Projekty te inspirowane były dziełami m.in. tak zacnych twórców, jak: Irving Penn, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richard Avedon, Bert Stern, Anne Leibovitz, Herb Ritts, Alberto Korda, Andy Warhol, Robert Mapplethorpe, Bill Brandt, Carl Fischer, David Bailey, Gordon Parks, William Klein.

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Często zmienia styl i szuka inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – panowie poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale.

 

„Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii” Sandro Miller 

 Leica 6x7 Gallery w Warszawie, przy ul. Mysiej 3.

Wystawa od 22.04 do 12.06.2016 r.

http://warsaw.leica-gallery.pl/

Kim jesteś Johnie Malkovichu?

© Sandro Miller - Andy Warhol - Green Marilyn (1962), 2014

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR