copyright ®Musealia Entertainment SL

Witamy na pokładzie!

Titanic, jeden z największych na świecie, luksusowy pływający hotel, wyruszył w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Cztery dni później zatonął po zderzeniu z górą lodową. Na pokładzie było wówczas 2207 osób, uratowało się jedynie 712.

Od tamtego czasu statek stał się obiektem poszukiwań dla niezliczonej liczby badaczy i amatorów. 1 września 1985 roku francuskoamerykańska ekspedycja jako pierwsza zaprezentowała film z zatopionego parowca. W ślad za nią ruszyła kolejna ekspedycja przygotowana przez RMS Titanic INC z wyłącznym prawem do eksploracji wraku.

Podczas wystawy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na powierzchni 2000 m2 zostanie zaprezentowanych ponad 200 obiektów wydobytych z zatopionego Titanica. Dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych, dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy; to tylko niektóre z eksponatów, które będzie można oglądać na wystawie. Część przedmiotów została podarowana przez spadkobierców osób, które przeżyły katastrofę – przedmioty te były talizmanami trzymanymi przez lata „na szczęście”.

copyright ®Musealia Entertainment SL
copyright ®Musealia Entertainment SL

Wystawa prowadzi przez korytarze i kabiny Titanica, pomieszczenia dla pasażerów i załogi, mostek kapitański i pokój radiotelegrafisty. W trakcie zwiedzania poznajemy twórców trzech siostrzanych liniowców (Olympic, Titanic i Gigantic), obserwujemy proces promocji rejsu i pozyskiwania pasażerów, wreszcie śledzimy przebieg feralnego rejsu.

Z ogromnej kolekcji pamiątek należącej do Musealia Entertainment organizatorzy wystawy wybrali te, których historię można odtworzyć w najdrobniejszych szczegółach. Każdy z zaprezentowanych na wystawie eksponatów (biżuteria, przedmioty codziennego użytku, listy, pamiętniki, zdjęcia, odzież) przedstawia nam historię konkretnej osoby. Opowiedziane przez twórców wystawy losy pasażerów statku wraz z prezentacją należących do nich przedmiotów tworzą barwną, wzruszającą i przejmującą historię. Nic dziwnego, że ta niezwykła wystawa spotkała się z tak dobrym przyjęciem na całym świecie – prezentowano ją m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sevilli i Madrycie. Autorem koncepcji jest słynny szwedzki marynista Claes G. Wetterholm- uczestnik czterech ekspedycji do wraku, od wielu lat pasjonujący się historią transatlantyku. Wystawa została przygotowana przez Musealia Entertainment, która szerzy wiedzę o słynnym statku i pielęgnuje pamięć o nim.

Ambasadorami wystawy w Polsce są: Tomasz Ossoliński znany projektant, twórca unikatowych kreacji oraz pokazów mody oraz Bożena Aksamit dziennikarka „Gazety Wyborczej”, absolwentka oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim, autorka książki o polskim transatlantyku Batory.

Producent wystawy: Musealia Entertainment; Organizator wystawy: Art Production DAT Współorganizator wystawy: Agora SA Kurator wystawy: Claes Göran Wetterholm Patroni medialni: Kontakt dla mediów Bogna Piechocka

Wystawa" Titanic the Exhibition" odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 8 kwietnia- 9 października, otwarta codziennie w godzinach 9.00–20.00.

Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na http://titanic.cojestgrane24.pl/

Witamy na pokładzie!

copyright ®Musealia Entertainment SL
  • copyright ®Musealia Entertainment SL
  • copyright ®Musealia Entertainment SL

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR