Fot. Jacob Aue Sobol
21-09-2018

WITH AND WITHOUT YOU

"With and Without You" to wyjątkowy projekt duńskiego fotografa Jacoba Aue Sobola, należącego do sławnej agencji Magnum Photos, który od 29 września można oglądać w Leica 6x7 Gallery Warszawa. Retrospektywna wystawa "With and Without You" łączy osobistą pracę reporterską i ekspresyjne portrety z wirtuozerią fotografii ulicznej.

Sobol w wyrazisty sposób rejestruje intymne spotkania z ludźmi: począwszy od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż do przechodniów uchwyconych w zaułkach Tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya. "With and Without You" obejmuje aż 150 monochromatycznych kadrów, scalając w jedną historię projekty zrealizowane na Syberii i w Gwatemali, na Grenlandii i w Japonii, w Tajlandii, Ameryce oraz w rodzinnym mieście twórcy – Kopenhadze.

Jacob Aue Sobol nie zajmuje się jednak dokumentacją konkretnych miejsc, tylko pełnymi emocji ludźmi. Sobol odnosi się do długiej tradycji fotografii humanistycznej, której przedstawiciele starali się odkrywać głębię i uniwersalność emocji nie biorąc szczególnie pod uwagę kultury czy wyznania. To co Sobol dodaje to: odwaga, bezkompromisowa wrażliwość i sugestywne spojrzenie na społeczeństwo, nie wyłączając jego marginesu. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, kwituje Sobol.

Te fotografie są bardzo proste. Odzwierciedlają to, kim jest Jakob: osobą z  silną potrzebą podejmowania ryzyka, żyjącą pełnią życia, a co najważniejsze wchodzącą w relacje ludzi, których fotografuje. - komentuje cykl "With and Without You" Graham Dickie - Wszystko opiera się na bliskości duchowej uchwyconej przez aparat. Bliskość ta nie jest środkiem prowadzącym do celu, ale  celem sam w sobie. Są to zdjęcia, nad którymi nie należy się zastanawiać, tylko je odczuwać. Ich tematem staje się poszukiwanie miłości i relacje międzyludzkie nierzadko dziejące się w trudnych warunkach.

Fot. Jacob Aue Sobol
Fot. Jacob Aue Sobol

„Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie” – dodaje Sobol – mając na myśli fotografowanie „z ręki”, fotografowanie z intuicją i sercem, decydujący moment, w którym zapominamy, że trzymamy w rękach aparat. Wówczas robienie zdjęć jest jak oddychanie.

Obszerny pokaz zdjęć Jacoba Aue Sobola "With and Without You" jest drugą wystawą w Leica 6x7 Gallery Warszawa, po entuzjastycznie przyjętym projekcie „Arrivals and departures” pokazywanym w 2013 roku.

 "With and Without You" będzie być może ostatnią wystawą Sobola w Polsce. W lipcu tego roku Sobol ogłosił swoje pożegnanie z fotografią. Teraz jest rybakiem na dalekiej duńskiej wyspie. "To jest mój sposób na zamknięcie starego rozdziału w życiu i rozpoczęcie nowego. Nigdy nie chodziło przecież o tylko fotografię"– mówi Aue Sobol.

Leica 6x7 Gallery Warszawa oferuje 150 fotografii Jacoba Aue Sobola, od 2012 roku członka Magnum Photos, każda za 100 euro, w tym również prace nigdy wcześniej niepokazywane. Na wernisażu artysta będzie świętować 42. urodziny. Ekspozycji towarzyszy katalog wystawy oraz publikacja "With and Without You" (wyd. Super Labo, 2016 r).

 Jacob Aue Sobol - urodzony w 1976 roku w Kopenhadze należy do grona najważniejszych współczesnych fotografów. Zyskał sławę dzięki swej pełnej dynamizmy fotografii czarno-białej. Wyróżnia ją zachwycające wyczucie formy oraz nieoczywiste cechy kompozycji, charakterystyczne dla aparatów kompaktowych używanych przez Sobola. Międzynarodową karierę rozpoczął projektem "Sabine", a kolejne cykle "The Gomez Brito Family", "I Tokyo", "Arrivals and departures", "By the River of Kings", "Home", "America", "Road of Bones" – spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności i krytyków, przynosząc kolejne wyróżnienia, wśród nich: Leica European Publishers Award (2009), Fogdals Foto Award (2007) , Word Press Photo (2006).


Wystawa: 29.09.2017 - 25.11.2018
Wydarzenia towarzyszące:
Spotkanie z Damianem Chrobakiem: 25.10 (czwartek), godz. 18.00
Spotkanie z Piotrem Zbierskim: 22.11 (czwartek), godz. 18.00
Leica 6x7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro

 

.


 


WITH AND WITHOUT YOU

Fot. Jacob Aue Sobol
  • Fot. Jacob Aue Sobol
  • Fot. Jacob Aue Sobol
  • Fot. Jacob Aue Sobol
  • Fot. Jacob Aue Sobol

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR