Fot. Feliks Zwierzchowski
18-07-2017

PROJEKT WISŁA

Przez wiele lat organizował swój życiowy projekt Wisła. Fotografował miasta i wsie po obu brzegach rzeki. W ten sposób powstał unikatowy i bezcenny materiał, z którego przygotował makietę książki, ale nie zdążył jej wydać. Był autorem albumów fotograficznych: Mistrzowie Polskiego Pejzażu (Kielce, 2000), Polska Fotografia Krajoznawcza (Łódź, 2000). Laureat wielu nagród i wyróżnień, również państwowych. Uhonorowany tytułem Artiste FIAP (1951) oraz Excellence FIAP (1960). Postać niezwykle zasłużona dla ZPAF i warszawskiego środowiska fotograficznego. Wystawa zdjęć Feliksa Zwierzchowskiego prezentuje jego fotografie poświęcone Wiśle. Prace pochodzą ze zbiorów Związku Polskich Artystów Fotografików, a prezentowane są w Galerii Kordegarda w związku z Rokiem Wisły, świętowanym w 2017 r.

 Działający od 1947 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzone cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów. W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Zofia Rydet i wielu innych. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i upowszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, w tym 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów, w tym zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku.

 

Fot. Feliks Zwierzchowski
Fot. Feliks Zwierzchowski

Feliks Zwierzchowski zaczął fotografować, mając 14 lat. Kamerę pożyczał od kolegów. W 1928 roku kupił aparat skrzynkowy „Box Tengor” firmy Zeiss i zajął się fotografią na poważnie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego aktywnie fotografował. Podczas II wojny światowej wykonywał zdjęcia pamiątkowe i rodzinne w okupowanej Warszawie. W tym czasie był też wspólnikiem i pracownikiem sklepu branży fotograficznej. Po wojnie założył i prowadził koło fotograficzne w Grodzisku Mazowieckim. W 1950 roku został właścicielem księgarenki „F. Zwierzchowski i spółka” przy ul. Wilczej w Warszawie. Był założycielem i dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą utworzył w 1951 roku. Artysta zmarł w Warszawie. Głównym tematem jego prac fotograficznych było krajoznawstwo i krajobraz, wykonywał także zdjęcia katalogowe i techniczne. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i na świecie. Jego prace znalazły się w

Wystawa “Projekt Wisła”
3-30 sierpnia
Narodowe Centrum Kultury

 

.

 

PROJEKT WISŁA

Fot. Feliks Zwierzchowski

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR