Fot. Elliott Erwitt, 1989
23-02-2017

PARIS PARIS

Jedno miasto, dwóch wielkich artystów i ich uzupełniające się wizje. Już 24 lutego w Magnum Photos Gallery Paris otwarte zostaną dwie wystawy, na których podziwiać będzie można prace Eliotta Erwitta i Herberta Lista. Obie wystawy - “Paris” i “Paris Noir” - poświęcone będą jednemu z najpiękniejszych miast europejskich, stolicy Francji.

Przedstawiające Paryż prace Herberta Lista to opowieści o miłości, ale również historie o emigracji. To zdjęcia, które przedstawiają atmosferę paryskich nocy i dni pod koniec lat '30. Charakterystyczne punkty miasta i odwieczne symbole Paryża, przedstawione zostały w poetycki i wysublimowany sposób. Ujawniane są ukryte, niedostępne kąty, widoczne są szczegóły. Brak ludzi na fotografiach dodaje dramatycznego aspektu majestatycznym portretom miast. Zdjęcia te wykraczają poza zwykły dokument: przedstawiają stan umysłu artysty w ówczesnych, jakże niepewnych czasach.


 

Fot. Elliott Erwitt, 1989
Fot. Herbert List, 1936

Prace Elliotta Erwitta to natomiast kompletnie inna strona Paryża. Od radosnej fotografii 'Jump in front of the Eiffel Tower' (1989) po romantyczną pracę 'Eiffel Tower seen through a veil" (1968), czy niemal abstrakcyjną 'Cirque d'Hiver' (1951). Najpiękniejsze miasto na świecie przedstawione zostało na czarno-białych fotografiach w typowym dla artysty stylu - z dowcipem i odrobiną nonszalancji. Wystawa Eliotta Erwitta zorganizowana została we współpracy z paryską galerią La Hune, gdzie w tym samym czasie wystawione zostane prace artysty przedstawiającę inne wielkie miasto - Nowy Jork.

Elliott Erwitt, Paris / Herbert List, Paris Noir
24.02. - 7.04. 2017r.
Magnum Photos Gallery, 19 rue Hégésippe Moreau, 75018 Paryż, Francja

.

 

PARIS PARIS

Fot. Herbert List, 1936
  • Fot. Elliott Erwitt, 1958
  • Fot. Herbert List, 1937
  • Fot. Herbert List, 1936
  • Fot. Herbert List, 1936

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR