Fot. Marinka Masséus
02-09-2017

UNDER THE SAME SUN

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych, jej prace podziwiać można na wystawach na całym świecie. Marinka Masséus.  Fotografie artystki obracają się wokół ludzi i stale odzwierciedlają jej pasję i fascynację ludzką naturą i światem w jakim żyjemy. W swoich pracach niejednokrotnie dotykała kwestii dotyczących nierówności i niesprawiedliwości.  “Under the Same Sun” to seria zdjęć powstała przy współpracy z Fundacją Józefa Tornera i "Stichting Afrikaanse Albino's" w celu podniesienia wiedzy o ludziach żyjących z albinizmem w Afryce, a zwłaszcza Tanzanii.

W Tanzanii albinosi uważani są za złych. Obawy i przesądy wokół albinizu są na tyle głęboko zakorzenione w społeczeństwie, iż wiele kobiet, które rodzą dziecko z albinizmem, zabija niemowlę tuż po urodzeniu. W przypadku odmowy przez kobietę, ona wraz z dzieckiem zostają wygnani.  Wiele dzieci z albinizmem jest pozbawionych najbardziej podstawowych praw człowieka. Są gardzeni i uczeni, że są złe, że ich istnienie jest przekleństwem. Żyją w ciągłym strachu przed brutalnymi atakami. Ze względu na szeroko rozpowszechnione przesądy wśród Tanzanczyków - w tym powszechne praktyki tak zwanych lekarzy czarownic, którzy używają ich części ciała w eliksirach - ludzie z albinizmem są prześladowani, atakowani i zabijani. Uważa się, że albinos nie jest człowiekiem, więc ludzie nie czują się źle, jeśli ich krzywdzą lub zabijają.

 

Fot. Marinka Masséus
Fot. Marinka Masséus

Większość z tych, którzy są atakowani to małe dzieci. W grudniu 2014 roku zabrano matce czteroletnią dziewczynką z albinizmem o imieniu Pendo Emmanuelle. Policja do tej pory jej nie odnalazła. W lutym 2015 r. Zabrano Yohana Bahati, chłopca, który miał zaledwie 18 miesięcy. Ponieważ matka próbowała ochronić syna, została pocięta maczetą. Ze względu na krzywdę dzieci z albinizmem, wielu z nich mieszka teraz w obozach. Odrzuceni przez rodziny i odcięci od ich rodzin, żyją oddzielnie od społeczeństwa. Są odosobnionymi, odseparowanymi, ukrytymi, często źle traktowanymi i zawstydzonymi. Dlatego misja fundacji Josephat Torner jest akceptacją i integracją społeczną. Poza zabobonami, albinosi w Tanzanii napotykają kolejne zagrożenie. Ich skóra i oczy pozbawione są pigmentacji, co oznacza, że ​​nie mają one naturalnej ochrony przed surowym afrykańskim słońcem. Ten brak melaniny powoduje poważne oparzenia, co w dłuższej perspektywie prowadzi do raka skóry. Dedykowane organizacje ciężko pracują nad ochroną przeciwsłoneczną w Afryce, aby pomóc chronić organizacje PWA - takie jak "Pod tym samym słońcem" w Kanadzie czy "Stichting Afrikaanse Albino" i "Stichting Inside the Same" w Holandii.

Marinka Masséus
Josephat Torner Foundation

 

.

 

UNDER THE SAME SUN

Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus
  • Fot. Marinka Masséus

zobacz inne

  • HOP W BOTKI! 

  • JUST UNIQUE NA KARNAWAŁ

  • OSAMOTNIONE MIEJSCA DIMITRIEGO

  • BEAUTY OF LIQUID