Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności

Nie tak niewinnie

Piękno kobiecego ciała i młodość to temat wielu dzieł, zarówno w malarstwie, fotografii i innych dziedzinach sztuki. Wystawa „Wiek niewinności” w piękny, miły dla oka sposób prezentuje potęgę młodości, kobiecości i natury. Jest efektem poszukiwań obszarów wolności przez „pięknych dwudziestoletnich”. Cykl aktów w otoczeniu przyrody ukazuje człowieka i jego cielesność połączoną z naturą w sposób nierozerwalny. Zdjęcia tego cyklu są nieoczywiste, okryte tajemnicą i mogą wzbudzać niepokój. Przyroda jest tylko tłem, istotą ujęć jest ukazanie bliskości między dwojgiem ludzi. To właśnie emocje są jednym z ważnych aspektów twórczości Soni Szóstak. Artystka tworzy portrety, które w różnych konwencjach ukazują urodę i piękno młodego ludzkiego ciała. Portretuje swoich znajomych – młodych, szczęśliwych ludzi, którzy w nieskrępowany sposób korzystają z życia. Uchwycona naturalność i nieskrępowanie osoby fotografowanej wynika z tego, że autorka nie przekracza granicy intymności.

Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności
Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności

Sonia Szóstak (ur.1990r.), jest absolwentką Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. W jej karierze nastąpił zwrot, kiedy jako jedyna Polka zaprezentowała na wystawie w Mediolanie swoje zdjęcia zrealizowane dla włoskiej edycji „Vogue”. Artystka specjalizuje się w fotografii modowej, publikowała swoje fotografie w prestiżowych magazynach, realizuje również kampanie fotograficzne dla wielu znanych marek.

Wystawa „Wiek niewinności” prezentuje ponad 30 fotografii jej autorstwa wykonanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Składają się na nią zdjęcia portretowe, akty, fotografia modowa oraz „lifestylowa” o charakterze reportażowym. Estetyka zdjęć zdradza fascynację twórczością Petera Lindberga, ale odwołań do języka mistrzów fotografii jest więcej. Artystka przedstawia piękne kobiety odważnie patrzące w obiektyw. Światłem i kompozycją, a czasem rekwizytem, osiąga perfekcję i elegancję bliską zdjęciom Erwina Olafa, tak jak w przypadku klasycznego portretu dziewczyny z owocem granatu. Część aktów wykonanych w mieszczańskich wnętrzach jest bezpośrednim nawiązaniem do tematów malarskiego kanonu dawnych mistrzów malarstwa – Śpiącej Wenus Georgione czy Wenus z Urbino Tycjana. Malarskość fotografii zostaje podkreślona przez umiejętne operowanie światłem i nasyceniem koloru. Modelki pozują z rekwizytami, nadgryzionym jabłkiem czy zapalonym papierosem, a ich kobiecość ukazana jest nie jako słabość, ale reprezentacja mocy.

Sonia Szóstak, „Wiek niewinności”

Wystawa: 2.07-11.09.2016r.

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama) ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Nie tak niewinnie

Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności
  • Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności
  • Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności
  • Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności
  • Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności
  • Fot. Sonia Szóstak, Wiek niewinności

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR