Fot. Kasia Idźkowska
23-01-2019

That's jazz Babe

Ktoś kiedyś powiedział, że „Do jazzu trzeba dojrzeć. Niewielu jest ludzi, którzy nie będąc pasjonatami muzyki jazzowej, sięgają po ten gatunek z własnej i nieprzymuszonej woli. Ale jak już się zacznie, jak jazz nas wciągnie – nie ma odwrotu.”

 Mimo upływu kolejnych dekad ten gatunek muzyczny wydaje się wciąż ponadczasowym. Język stworzony przez jazzmanów wydaje się być uniwersalnym i może poszczycić się ogromną różnorodnością odmian, jakie wynikają najczęściej z połączenia jazzu z odmiennym stylem muzycznym. Według wielu muzykologów, jazz jest bardziej formą interpretacji aniżeli określonym stylem muzycznym.

 Materiał zdjęciowy, który możemy obejrzeć na wystawie w Galerii Obok ZPAF, jest małym wycinkiem z tego co udało się autorce - Kasi Idźkowskiej doświadczyć w trakcie jej pobytu w Stanach Zjednoczonych. Fotografie ukazują sytuacje zaobserwowane w nowojorskich klubach muzycznych, portrety muzyków, ich interakcje z publicznością, sceny z prób czy nagrań dokonywanych w studio oraz sytuacje prywatne. To co uderza w tych fotografiach, to radość, otwartość i szczerość przedstawionych postaci. Czarno biały charakter zdjęć ukazuje ponadczasowość zaistniałych sytuacji. Autorka jak sama przyznaje - „zakochała się w jazzie”, zaś słowa wypowiedziane przez jedną z bohaterek zdjęć - „that’s jazz babe” były jej mottem, które przyświecało jej w trakcie pracy nad materiałem.

Kasia Idźkowska zapytana o komentarz do wystawy odpowiada: „poprzez projekt "That's jazz Babe" chcę pokazać wkład artystów jazzowych w świat muzyki. Fotografowaniem jazzu zainteresowałam się trzy lata temu w Nowym Jorku i od tego czasu zakochałem się w jazzie. Sztuka w dowolnej formie jest środkiem dialogu, który jest potężnym narzędziem. Dlatego poprzez swoje zdjęcia chciałabym opowiedzieć historię nie tylko o jazzie ale również o formie pozytywnego przekazu, który za sobą niesie. Świat potrzebuje większej interakcji między ludźmi o różnym pochodzeniu, z większym naciskiem na sztukę, kulturę i edukację.

NYC to miejsce, w którym jazz odzwierciedla najwyższe aspiracje artystyczne. Obecnie NYC stało się najbardziej popularnym miejscem na świecie, w którym gromadzą się największe talenty jazzowe. Prezentowane prace ukazują głównie kluby jazzowe w Nowym Jorku. Starałam się uchwycić  improwizację i twórczy proces w tworzeniu muzyki jazzowej.”

 

Prezentowane prace ukazują kulisy jazzu głównie w nowojorskich klubach. Zdjęcia zostały wykonane w takich miejscach jak: Smalls Jazz Club- East Village, Paris Blues- Harlem, Dizzy's Club Coca Cola- Manhattan, w nie istniejącym już studio nagrań Systems II na Brooklynie, Shrine Bar- Harlem, ITESCO Guadalajara w Meksyku, Steinway & Son- Manhattan, nie istniejącej już Cornelia Street Cafe na East Village.

Fot. Kasia Idźkowska
Fot. Kasia Idźkowska

Na zdjęciach występują muzycy tj.: Elio Villafranca- kompozytor/pianista, Mayron Walden- gra na siedmiu instrumentach m.in. saksofon, flet, Maurice Brown - trąbka/ kompozytor/producent, Brent Brickhead- saksofon, Obama Isaiach Richardson - saksofon, Tony Hewitt - wokal, Wayne Escoffery - saksofon, Troy Roberts - saksofon, Yasushi Nakamura- kontrabas, Kush Abadey - perkusja, Arturo Stable - perkusja, Richardo Rodriguez - kontrabas, Jonathan Troncoso - perkusja,  Thomas Gilliano - perkusja, Marquis Hil- trąbka, E. J. Strickland - perkusja, Mark Whitfield - gitara, Amanda Humes - wokal, Petros Klampanis - kontrabas.

O autorce:
Kasia Idźkowska -  absolwentka Warszawskiej Szkoły Fotograficznej. Porzuciła pracę w korporacji, aby poświęcić się pasji fotograficznej. Fotografią jazzową zainteresowała się przez przypadek, gdy została zaproszona do fotografowania koncertu w jednym z nowojorskich klubów jazzowych. Pasja do fotografii zaowocowała miłością do jazzu. Od trzech lat fotografuje kulisy jazzu, współpracuje z muzykami przy produkcji nowych płyt, dokumentuje nagrania w studio, a przede wszystkim robi zdjęcia na okładki albumów jazzowych. W Nowym Jorku rozpoczęła karierę pracując nad projektem "That's jazz Babe", który uwieńczony był grupową wystawą pt. “F-Stops & F - Holes” 2016  oraz wielokrotnymi publikacjami w nowojorskich magazynach m.in. Downbeat. Podróżniczka, odwiedziła większość krajów europejskich, podróżowała samotnie po Ameryce Środkowej, Meksyku, dalekiej Azji. Wyjątkowe światło i emocje przedstawione na jej zdjęciach definiują jej wyjątkowy styl, który wykrystalizowała przez lata. Interesuję się szczególnie fotografią dokumentalną, pracuje nad różnorodnymi projektami pod względem przedmiotu i zakresu. Na swoim koncie ma kilka wystaw, laureatka wielu konkursów fotograficznych. Współpracuje z wydawnictwem JazzPress.  

 

Wystawa "That's Jazz Babe"
Galeria Obok ZPAF
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających 23.01 - 23.02.2019
Wstęp wolny

 

.

That's jazz Babe

Fot. Kasia Idźkowska
  • Fot. Kasia Idźkowska

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR