This Man Was Shot 0.9502 Seconds Ago 2004, Copyright: David Lynch
06-11-2017

SILENCE AND DYNAMISM

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Bydgoszczy obchodzi swoje 25. urodziny. Na jubileuszową edycję, w listopadzie 2017 roku organizatorzy przygotowują szereg niespodzianek i wydarzeń specjalnych, które z jednej strony umożliwią nam wspomnienie drogi, którą festiwal przeszedł od swych skromnych początków w Toruniu do obecnego kształtu prestiżowej imprezy filmowej o światowym zasięgu, a z drugiej pozwolą spojrzeć w przyszłość. Jednym z takich wydarzeń jest unikalna na skalę europejską przekrojowa wystawa dorobku artystycznego Davida Lyncha, wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych oraz od lat wielkiego przyjaciela Camerimage. Artysta jest gościem specjalnym 25. edycji festiwalu, a wystawa trwa od 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

 David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive, Inland Empire. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara. W 2000 roku pierwszy raz odwiedził Polskę, by odebrać Nagrodę Camerimage dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Od tamtej pory wielokrotnie gościł na festiwalu, prezentując nie tylko filmy, ale też malarstwo, fotografie i litografie.


 

Fot. Justyna Rojek, wystawa Davida Lyncha na festiwalu Camerimage
Fot. Justyna Rojek, David Lynch na festiwalu Camerimage

Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha to niezwykle ciekawe wydarzenie. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Wystawa, na którą zaprasza CAMERIMAGE 2017, to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. Festiwal prezentuje w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (40km od Bydgoszczy) około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 1950-tych, malarsko-filmowych z lat 1960-tych do prac najnowszych z 2017 roku.

 Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu CAMERIMAGE. Realizacji ekspozycji podjęli się organizująca Camerimage Fundacja Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, przy wsparciu Fundacji Sztuki Świata, której współzałożycielem nota bene jest David Lynch. Wystawę współfinansuje Miasto Toruń oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł – pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich – wchodzą  między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy. 

WYSTAWA DAVID LYNCH
SILENCE AND DYNAMISM
12.11.2017-18.02.2018
Kurator: Marek Żydowicz
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu 

.

 

SILENCE AND DYNAMISM

Fot. Justyna Rojek, David Lynch na festiwalu Camerimage
  • Fot. Justyna Rojek, David Lynch na festiwalu Camerimage
  • Fot. Justyna Rojek, David Lynch na festiwalu Camerimage
  • Fot. Justyna Rojek, David Lynch na festiwalu Camerimage
  • Fot. Justyna Rojek, David Lynch na festiwalu Camerimage
  • When He Went Home The House Was Different 2013
  • Couch Series #10 2008 Copyright: David Lynch and Galerie Karl Pfefferle, Munich

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR