France, 1987 © Josef Koudelka / Magnum Photos
13-03-2017

LA FABRIQUE D’EXILS

22 sierpnia 1968 roku. Na pierwszym planie widzimy rękę z zegarkiem na nadgarstku. Dzień wcześniej przez Pragę przeszły czołgi Armii Czerwonej. Ludzi wezwano do strajku i wyznaczono godzinę w której ma się odbyć. Okazał się on jednak pułapką zastawioną przez Moskwę. Mieszkańcy Pragi zostali na czas ostrzeżeni i poinformowani, by o wyznaczonej godzinie nikogo nie było w zasięgu wzroku. Właśnie wtedy nastąpił moment w którym Josef Koudelka opuścił swój rodzinny kraj i zaczął podróżować z aparatem. Jego prace, zarówno te najbardziej znane, jak i do tej pory niepublikowane podziwiać można do 22 maja 2017 roku w Centre Pompidou. To pierwsza od 29 lat wystawa Koudelki w Paryżu.

Artysta w latach '70 i '80 mieszkał w Londynie, a następnie w Paryżu. Kolejne długie lata spędził podróżując po Europie i chwytając w kadr najbardziej urzekające obrazy, które opublikowane zostały przez Roberta Delpire w książce "Exiles" (1988).

 

 

France, 1980 © Josef Koudelka / Magnum Photos
France, 1973 © Josef Koudelka / Magnum Photos

Koudelka  nie miał stałego miejsca zamieszkania. Podróżował, mając zawsze przy sobie śpiwór i aparat. "Po opuszczeniu Czechosłowacji zacząłem odkrywać świat. Co najbardziej było mi potrzebne, to właśnie ciągłe bycie w ruchu i robienie zdjęć. Nie chciałem tego, co ludzie nazywają domem. Nie chciałem mieć miejsca, do którego bym wracał. Chciałem mieć świadomość i wiedzieć, że nic nigdzie na mnie nie czeka. To czego potrzebowałem było tu i teraz. Jeśli wiedziałem, że w danym miejscu nie ma już czego fotografować, wiedziałem, że jest to moment, by ruszyć dalej" - mówi Koudelka.

Fotografował Cyganów (to właśnie te zdjęcia przyniosły mu sławę i dały przepustkę do prestiżowej agencji Magnum) i wędrował, aż stało się to jego sposobem na życie, a nie tematem fotografii. Ta zmiana spowodowała, iż artysta zaczął coraz częściej fotografować siebie - swój cień, dłonie, stopy, czy momenty porannego wstawania. Te zdjęcia trzymane były w tajemnicy, aż do teraz. Wybrane przez kuratora wystawy prace Koudelki, to robocze zdjęcia, które nigdy nie były drukowane na pokaz i po raz pierwszy prezentowane są na wystawie w Centre Pompidou.

“La Fabrique D’Exils” Josef Koudelka
Centre Pompidou
75191 Paris cedex 04
Do 22 maja 2017 r.

 

 

LA FABRIQUE D’EXILS

Greece, 1983 © Josef Koudelka / Magnum Photos
  • Invasion, Prague, 1968 © Josef Koudelka / Magnum Photos
  • Ireland, 1972 © Josef Koudelka / Magnum Photos
  • Ireland, 1976 © Josef Koudelka / Magnum Photos
  • Magnum Photos office, Paris, France, 1984 © Josef Koudelka / Magnum Photos

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR