Fot. Michał Szlaga
30-01-2017

PODGLĄDACZ

To zdjęcia robione przy okazji, spontanicznie, z perspektywy podglądacza. Mimo, że Szlaga fotografował bohaterów swoich zdjęć w chwilach, w których zupełnie się tego nie spodziewali, jego celem nie było szukanie sensacji czy ośmieszanie sportretowanych osób, ale odnajdywanie w ich gestach i wyrazie twarzy pewnych uniwersalnych emocji.  Seria “Polska” to efekt przeszło 10 lat pracy i swoisty pamiętnik artysty z podróży przez tytułową krainę. Już 10 lutego w Galerii IFF zobaczyć będzie można 300 zdjęć Michała Szlagi.  

Wbrew wyrywkowej formie zdjęcia składające się na wystawę tworzą spójną estetycznie całość. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.

Fot. Michał Szlaga
Fot. Michał Szlaga

“Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie” – pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy.

Wystawa Szlagi zostanie wydana w formie albumu – będzie to premiera wydawnicza Instytutu Fotografii Fort, którego celem jest promocja polskiej fotografii.

Michał Szlaga – ur. w 1978 roku, absolwent oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem “What made me?”. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość (“Reality"/ 2007, "Prostytutki"/ 2010). W latach 2000 – 2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej – na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni przed jej wyburzeniem. W 2016 roku do zbiorów paryskiego Centrum Pompidou trafił cały projekt „STOCZNIA” - 30 odbitek muzealnych, 100 slajdów film oraz książka „Stocznia".

Polska. Michał Szlaga
10.02.2017 – 9.04.2017
Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort)
Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa

 

.

PODGLĄDACZ

Fot. Michał Szlaga

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR