Fot. Jacek M. Stokłosa
07-12-2016

FOTOGRAFIE ROLKE & STOKŁOSA

Artyści, krytycy, literaci, dziennikarze. Czarno-białe zdjęcia przedstawiające artystyczne środowiska Warszawy i Krakowa. Już w piątek w galerii Foksal rozpocznie się wystawa dwóch znakomitych fotografów - Tadeusza Rolke i Jacka M. Stokłosy.

To ostatnia ekspozycja z cyklu wystaw zbiorowych  zaplanowanych w 2016 roku z okazji jubileuszu 50-lecia założenia Galerii Foksal, gdzie odbędzie się wystawa. Jest ona na swój sposób symbolicznym zamknięciem „rocznicowych” pokazów. Przyjęta przez kuratorów formuła prezentacji, w których mogą wziąć udział tylko czynni artyści dokonujący wyboru swych dzieł, zdecydowała o wystosowaniu zaproszenia do zorganizowania wystawy dla dwóch znakomitych artystów-fotografów związanych z Foksal od dnia powstania Galerii.

Tadeusz Rolke wybrał do swojej ekspozycji fotografie pochodzące z trzech wystaw, które odbyły się w warszawskiej Galerii Krzywe Koło, prowadzonej na fali ”odwilży” od 1956 roku przez Mariana Bogusza przy Klubie Krzywe Koło w Staromiejskim Domu Kultury, a zlikwidowanej nakazem władz w 1965 roku. To właśnie w działalności Galerii Bogusza, któremu udało się stworzyć prawdziwy, niezależny „salon kulturalny stolicy” historycy sztuki szukają genezy Galerii Foksal i pierwszego programu jej działalności. Fotografie Tadeusza Rolkego są nie tylko rejestracją ważnego epizodu polskiej historii sztuki, ale również znakomitymi dziełami oddającymi w mistrzowski sposób atmosferę Krzywego Koła.

Fot. Tadeusz Rolke
Fot. Tadeusz Rolke

Tematyka dzieł fotograficznych Jacka Marii Stokłosy odnosi się natomiast do artystycznych środowisk Warszawy i Krakowa. W sposób pośredni lub bezpośredni wiąże się też z Galerią Foksal. Stokłosa, który wraz z braćmi Janickimi założył artystyczną Drugą Grupę, współpracującą blisko z Foksal, pokazuje fotografie prezentujące zarówno jej działalność, jak i ze swoich wystaw indywidualnych. Dużą grupę stanowią fotografie dotyczące Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2. Jacek Stokłosa, który był aktorem teatru Kantora od 1963 roku, brał udział w licznych zagranicznych wędrówkach Cricotu rejestrując swoim aparatem wiele niezwykłych wydarzeń np. w Edynburgu, Dourdan, Nancy. Tadeusz Kantor - jeden z najważniejszych twórców związanych z Galerią Foksal, pojawia się w unikalnych, pełnych humoru ujęciach na tle swych obrazów, lub w sytuacjach prywatnych, niemal intymnych. Wśród fotografii Stokłosy odnajdziemy również bogatą kolekcję niezwykłych portretów artystów i krytyków tworzących historię i legendę galerii.

Zarówno fotografie Tadeusza Rolke, jak i Jacka M. Stokłosy to prawdziwe dzieła sztuki, które paradoksalnie dopiero teraz debiutują w tej roli w Galerii Foksal.       

Wystawa trwa od 10 grudnia do 3 lutego 2017

GALERIA FOKSAL, ul. Foksal 1/4, 00-366 Warszawa,
Otwarta: pon.-śr., pt.: 12-18, czw.: 12-19. Wstęp wolny.

FOTOGRAFIE ROLKE & STOKŁOSA

Fot. Jacek M. Stokłosa

zobacz inne

  • MAŁŻEŃSTWO W RUINIE

  • BRONISZÓW      Z DALA OD STOLICY

  • JAPAN URBAN

  • ONLY HUMAN: MARTIN PARR