Fot. Adrian Jaszczak
03-12-2018

8.Leica Street Photo 

To już ósma edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez przez Leica Camera Poland. Jak co roku zwycięskie prace pokażemy w Leica 6x7 Gallery Warszawa. Wernisaż już 29 listopada o 19.00. Nowością będzie ogłoszenie kto wygrał Grand Prix. Wręczymy również nagrodę główną – Leiką CL z obiektywem idealnym do street photo.

Oto lista zwycięzców 8.Leica Street Photo: Taras Bychko, Maciej Czajka, Maciej Dakowicz, Daniel Frymark – 2 prace, Marcin Góralski, Maciej Holy, Adrian Jaszczak, Tomasz Kaczorek, Filip Klimaszewski, Ania Kłosek, Elwira Kruszelnicka, Katarzyna Kubiak – 3 prace, Damian Milczarek, Łukasz Pecio, Artur Pławski, Katarzyna Urbanek, Norbert Oksza Strzelecki, Volodymyr Voznyy

Do grona jurorów zaproszono wszystkich laureatów poprzednich edycji - aż 66 osób odpowiedziało na to wezwanie! Serdecznie dziękujemy im za poświęcenie – wybierali spośród nieomal 5 tysięcy prac!

Nowością jest też nagroda główna – Leica CL z obiektywem. Kto otrzyma ten wspaniały aparat oraz tytuł Grand Prix ujawnimy podczas wernisażu, już 29 listopada o godz 19.00.

Poniżej klika komentarzy których udzielili jurorzy po dokonaniu wyborów.

Nowa formuła głosowania to bardzo ciekawy eksperyment i ciekawy wybór fotografii. Wadą, są powtórzenia zdjęć w bardzo podobnej konwencji. Gdyby sędziowie widzieli się fizycznie na pewno wykluczyli by z finałowego wyboru powtórzenia. W finałowym wyborze znalazło się kilka moich typów. Na każdą z wybranych prac zwróciłam uwagę podczas przeglądania, nie na każda głosowałam. Bardzo ubolewam, że poza zestawem niestety znalazło się kilka doskonałych prac (w tym para w McDonaldzie - to zdjęcie wyjątkowo zapadło mi w pamięć).
Konstancja Nowina Konopka

Po raz pierwszy byłem jurorem w tak dużym konkursie. Wcześniej brałem udział w konkursach fotograficznych jako uczestnik i nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ciężka jest to praca. Niektóre z nadesłanych zdjęć mnie zaskoczyły. Były wśród nich takie, które moim zdaniem, nie mieściły się w konwencji. Ale był też ogrom świetnej fotografii streetowej. Powiem szczerze, że ciężko mi było wybrać moją dwudziestkę. W pierwszej selekcji zaznaczyłem prawie 70 zdjęć. Biłem się z myślami do 2 w nocy. Jestem zadowolony z wyników, tym bardziej, że kilka moich typów znalazło się w finałowym wyborze.
Daniel Frymark
 

Fot. Damian Milczarek
Fot. Artur Pławski

Milo jest oglądać nowoczesne, streetowe kadry umiejscowione w polskich realiach. Wiele świetnych zdjęć, zaskakujących, pomysłowych, dopieszczonych kadrowo. dlatego wybrać to jedno było dużym wyzwaniem. Do masowo wysyłających: więcej pokory i ostrzejszej samooceny, nie wystarczy wysłać czegokolwiek żeby mieć szansę. Mieliśmy niestety zalew zdjęć, które nie mieściły się nawet w szeroko pojętej definicji  street photo.
Mariusz Janiszewski

To był mój debiut w roli jurorki Leica Street Photo, więc trudno mi porównać poziom zgłoszonych zdjęć w poprzednich latach. Niemniej jednak wybór był bardzo trudny. Ogromna ilość zgłoszonych prac i ich poziom sprawiły ze ciężko było wyłuskać te najlepsze. Miałam problem z podjęciem ostatecznych decyzji, bo już te kilkadziesiąt zdjęć na mojej „short” liście było naprawdę na wysokim poziomie. W finale znalazło się aż 10 zdjęć na które oddałam głos, co bardzo mnie cieszy. Myślę, że ten zestaw jest naprawdę mocny i odzwierciedla nasze różnorodne spojrzenie na to, co aktualnie dzieje się na naszym rodzimym podwórku „streetowym”. Ku mojemu zaskoczeniu do finału dostały się 3 moje zdjęcia. To bardzo miłe wyróżnienie. Dzięki temu wiem, że mój styl fotografowania podoba się ludziom. Jeśli czerpią przyjemność z oglądania moich zdjęć, to najlepsza możliwa nagroda.
Katarzyna Kubiak

Formuła demokratyczna do bólu. Ze wszystkimi tego dobrymi i słabszymi stronami. Poziom zróżnicowany raczej bardzo. Ten konkurs jest zawsze wielką przygodą. Lubię w streetphoto to przekraczanie granic, nową przestrzeń dla wyobraźni, coś co trochę wykracza poza tradycyjny reportaż, portret, dokument.
Artur Pławski

Mile zaskoczyło mnie, że zostałem jurorem 8 edycji Leica Street Photo. Zdjęć zgłoszono prawie 5 tysięcy wiec perełki były nieliczne. Zjawisko fotografii ulicznej jest bardzo powszechne, ale niejednoznacznie określone. Jest wiele definicji i każdy inaczej ją postrzega. Ciekawa innowacja w tym roku: zaproszenie do jury laureatów wszystkich edycji, to odważny i cenny ruch. Każdy oceniał sam, bez konfrontowania z wyborami innych. To wybór wielu osób głęboko osadzonych w fotografii: streetowej ale też profesjonalistów z innych jej odmian. Werdykt jest wiec szerokim spojrzeniem. Dowodem jest mocny zestaw tegorocznych finalistów.
Marek Lapis

Zwycięskie fotografie do zobaczenia na www.leica-gallery.pl

oraz od 29.11.2018 godz 19.00 na ścianach Leica 6x7 Gallery Warszawa

Leica Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro

Wystawa będzie czynna do 10 grudnia. Wstęp wolny.

Partnerem technologicznym wystawy jest Holy-Art


 

8.Leica Street Photo 

Fot. Daniel Frymark
 • Fot. Elwira Kruszalnicka
 • Fot. Filip Klimaszewski
 • Fot. Katarzyna Kubiak
 • Fot. Maciej Czajka
 • Fot. Maciej Dakowicz
 • Fot. Maciej Holy
 • Fot. Taras Bychko
 • Fot. Tomasz Kaczorek

zobacz inne

 • ZDJĘCIE NA TALERZU. KONKURS

 • NAUKA ZBLIŻEŃ

 • NATIONAL AWARDS - LAUREACI

 • 50 WPŁYWOWYCH KOBIET SUKCESU